Jak pielęgnować makijaż permanentny brwi?

Makijaż permanentny jest niezwykle wygodnym i estetycznym sposobem na podkreślenie urody, a nawet jej poprawienie bez użycia skalpela. Nic więc dziwnego, że każdy chce taki efekt zatrzymać jak najdłużej się da. W dzisiejszym materiale podpowiadamy, jak pielęgnować makijaż permanentny brwi, by podkreślał oprawę oka przez długi czas.

Makijaż permanentny brwi – najważniejsze informacje

Makijaż permanentny brwi, bez względu na to, jaką metodą zostanie wykonany, ma na celu podkreślenie ich kształtu (lub też nadanie im nowych linii), dodanie koloru czy uzupełnienie ubytków występujących czasem pomiędzy włoskami. To również doskonały sposób odbudowania brwi w sytuacji, gdy ich nie ma, chociażby po przejściu terapii onkologicznej. Proces wprowadzania barwnika w warstwę naskórka fachowo określa się mikropigmentacją. Linergistka lub linergista, czyli osoba wykonująca tego rodzaju zabiegi wykorzystuje różnego metody, w tym na przykład:

  • microblading – zwany też techniką piórkową, gdzie wykonuje się drobne, cienkie kreseczki mające imitować naturalne włoski, co pozwala uzyskać niezwykle naturalny efekt,
  • metodę pudrową – w przypadku której możliwe jest uzyskanie cieniowanych brwi o wybranej intensywności rysunku,
  • ombre – nieco bardziej skomplikowana, gdzie używa się kilku odcieniu pigmentu, wprowadzając go pod skórę tak, by uzyskać łagodne przejścia tonalne; obok microbladingu jest to kolejna metoda gwarantująca naturalny efekt odbudowy wyglądu brwi.

Przed zabiegiem nie zaleca się spożywania kawy czy alkoholu, które mogą rozrzedzać krew. Z podobnych względów nie można na dobę przed wizytą w salonie przyjmować leków zawierających na przykład kwas acetylosalicylowy.

Dlaczego trzeba dbać o makijaż permanentny?

Zastanawiasz się, jak dbać o makijaż permanentny brwi? Przede wszystkim skup się na zaleceniach, które otrzymasz od linergistki, nie bój się także dopytać o kwestie, które Cię niepokoją lub są dla Ciebie niezrozumiałe. Wśród wytycznych z pewnością znajdą się te najistotniejsze, związane z prawidłową pielęgnacją gojącej się skóry – ostatecznie w trakcie wprowadzania barwnika dochodzi do naruszenia bariery skórnej, a w konsekwencji także do niewielkiego krwawienia i podrażnienia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci zadbać o bezpieczne wygojenie i przyjęcie się makijażu w skórze. Dbanie o okolice brwi, na których położony został makijaż permanentny jest bardzo ważne – pigment został bowiem wprowadzony na dość dużej powierzchni, w dodatku narażonej na działanie wielu czynników zewnętrznych (brwi są bardziej wysunięte w stosunku do chociażby powiek, przez co to na nich skupia się w znacznym stopniu promieniowanie słoneczne).

Zrobiłaś makijaż permanentny brwi – jak dbać o skórę oraz pigmentację?

Mniej więcej w ciągu trzech do czterech dni po zrobieniu makijażu permanentnego brwi zauważać będziesz wyraźne zmiany. Odcień będzie stopniowo stawał się jaśniejszy, a do tego na powierzchni skóry, w wyniku procesów jej łuszczenia, pojawią się małe strupki. Są one odpowiedzialne za wiązanie nadmiaru pigmentu i wyciąganie go ponad powierzchnię naskórka. Pierwszą zasadą pielęgnacji jest zatem pozwolenie na to, by strupki naturalnie się związały i odpadały samoistnie po wygojeniu ranek znajdujących się pod nimi. Naruszenie ich przed tym czasem może sprawić, że makijaż ulegnie zniekształceniu. Przez pierwszych kilka dni po zabiegu zrezygnuj z jakichkolwiek kosmetyków stosowanych na czy wokół brwi. Nie wolno ich malować, moczyć czy też używać preparatów mogących naruszyć naskórek – peelingi, maseczki i podobne środki są niewskazane. Zamiast nich wybierz maści z witaminą E czy też wspierające gojenie. Bardzo ważne jest ponadto osłanianie brwi przed promieniowaniem UV. Świeży makijaż permanentny musisz chronić za pomocą preparatów z wysokimi filtrami SPF. Natomiast w trakcie dwóch pierwszych tygodni najlepiej całkowicie unikać wystawiania skóry na bezpośrednie działanie słońca. Dotyczy to również wizyt w solarium. Nawet przez miesiąc od zabiegu nie należy także korzystać z basenów (chlor może źle działać na gojące się rany, do tego woda może być siedliskim wielu drobnoustrojów), sauny oraz podobnych aktywności, w wyniku których naruszona może zostać bariera skórna okolic brwi.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij