Kiedy schodzi makijaż permanentny?

Makijaż permanentny, jak wskazuje jego nazwa, jest formą trwałego podkreślenia urody. Czy to jednak oznacza, że raz wykonany zabieg pozostawi ślady na całe życie, podobnie jak tatuaż? Jeśli nie, to kiedy schodzi makijaż permanentny i barwnik wprowadzony pod skórę ulega naturalnemu wchłonięciu?

Makijaż permanentny – trwałość na zawsze?

Określenie „permanentny” może być nieco mylące. Opierając się na definicji słownikowej należy podkreślić, że oznacza ono coś trwającego w sposób nieprzerwany. Nic zatem dziwnego, że wiele osób ten rodzaj makijażu traktuje jako stały, czyli podobnie, jak tatuaż, wykonywany raz na całe życie. Od razu rozwiewamy wątpliwości – trwałość makijażu permanentnego odnosi się do klasycznie wykonywanego, codziennego make-upu. W porównaniu z nim faktycznie staje się „trwałym”. Warto jednak wiedzieć, że nadal jest tymczasowy. Do wykonania makijażu permanentnego stosowane są specjalne urządzenia. Aparaty, określane potocznie maszynkami, pracują na podobnej zasadzie jak te, którymi wykonuje się tatuaże. Różnica polega jednak na głębokości wprowadzenia barwnika pod skórę. W przypadku makijażu pigment trafia w głębiej położone warstwy naskórka, ale bez naruszania jego linii podstawnej. Oznacza to, że z czasem, kiedy naskórek się ściera, tusz stopniowo zanika wraz z martwymi komórkami. Tatuaż sięga już znacznie głębiej, bo do skóry właściwej. Ta nie ulega takim procesom, jak naskórek, zatem rysunek pozostaje widoczny przez całe życie (może ewentualnie nieco blednąć). W związku z tymi różnicami należy pamiętać, że narzędzia nakłuwające oraz same barwniki stosowane w obu metodach także charakteryzują się odmienną budową czy składem.

Kiedy blednie makijaż permanentny?

Już wiesz, że barwniki używane w makijażu permanentnym są podawane stosunkowo płytko w skórę, zatrzymując się na warstwie naskórka. Ten ulega stopniowemu ścieraniu, a wraz z nim będzie znikać także zastosowany pigment. Zatem kiedy blednie makijaż permanentny? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to z faktu, że u każdej osoby proces zanikania trwałego makijażu zależny jest od wielu czynników, w tym od:

  • metody wykonania zabiegu,
  • zastosowanych barwników (te ciemniejsze są trwalsze i mogą być przez to dłużej wyłuszczane),
  • głębokości wprowadzenia pigmentu,
  • naturalnej fizjologii skóry i tempa jej regeneracji,
  • stylu życia i stanu zdrowia (niektóre choroby czy też zmiany w gospodarce hormonalnej mogą mieć związek z trwałością makijażu),
  • zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych wykonywanych w okolicy makijażu permanentnego.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi i podejściem wykwalifikowanych specjalistów z tej dziedziny, makijaż permanentny powinien pozostawać widoczny maksymalnie przez kilkanaście miesięcy od wykonania zabiegu, bez względu na wyżej podane czynniki.

Makijaż permanentny – jak długo się trzyma?

Przeprowadzając zabieg makijażu permanentnego w sprawdzonym salonie o dobrej renomie możesz oczekiwać, że zostanie on zrealizowany prawidłowo i zgodnie ze sztuką. W takim wypadku utrzyma się on prawdopodobnie około roku lub nieco dłużej. W tym czasie będzie już stopniowo tracić na swojej intensywności, zwłaszcza w sytuacji, gdy pigmenty były stosunkowo jasne. Kiedy znika makijaż permanentny, możesz odczekać do całkowitego wchłonięcia barwnika i zrezygnować z dalszego poddawania się zabiegom tego rodzaju. Jeśli jednak jesteś zadowolona z efektu lub też chcesz odmienić wizerunek, możesz przed całkowitym wyłuszczeniem się tuszu udać się na tak zwane dopigmentowanie. Innymi słowy jest to zabieg przypominający, w trakcie którego linergistka może zmienić formę wcześniejszego makijażu lub też go odświeżyć i nasycić blednący rysunek nowym pigmentem. Musisz także wiedzieć, że pierwsze dopigmentowanie zostanie przeprowadzone już po około czterech tygodniach od zabiegu. Wówczas ma to na celu poprawienie ewentualnych niedociągnięć, ale przede wszystkim pozwala utrwalić kolor oraz nadany kształt.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij